Lublin bramą na Wschód – podsumowanie III edycji Polsko-Wschodniej Konferencji PUIG Lub-Invest

W piątek, 15 czerwca 2018 roku, dobiegła końca kolejna edycja Polsko-Wschodniej Konferencji PUIG Lub-Invest, która co roku gromadzi kilkuset uczestników pochodzących z Polski, Ukrainy, a także Armenii, Białorusi, Mołdawii, Kazachstanu, Austrii, Estonii, Danii, Meksyku, czy Wenezueli.

Konferencja została zainaugurowana przez wystąpienia ministra Jacka Piechoty, Prezesa Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, Sławomira Sosnowskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Krzysztof Żuk, Prezydent Lublina. Podczas swojego wystąpienia Jacek Piechota podkreślał, że Lublin jest bramą na Wschód, a do rozwoju Lubelszczyzny przyczyniają się również przedsiębiorcy zrzeszeni w PUIG.  Sławomir Sosnowski, Marszałek Województwa Lubelskiego dziękował Prezesowi PUIG za wypromowanie Lublina oraz całego regionu. Zaznaczył również, że Polsko-Ukraińskiej Izbie Gospodarczej region zawdzięcza sukces na niwie eksportu z krajami zza wschodniej granicy. Z kolei  Krzysztof Żuk, Prezydent Lublina podkreślał, że aż 10 miast partnerskich znajduje się na Ukrainie, a 40 w całej Europie Wschodniej, a dobrą współpracę z Ukrainą i ukraińskie inwestycje w naszym mieście odczuwamy na co dzień.

Uczestników Konferencji przywitały również wystąpienia następujących gości: Ambasadora Republiki Białorusi w RP Aleksandra Czesnowskiego, Ambasadora Kazachstanu w RP Margułana Baimukchana, Ministra Ambasady Ukrainy w RP Volodymyra Bachynskiego, Ambasadora Armenii w RP Edgara Ghazaryana, Konsula Generalnego RP we Lwowie Rafała Wolskiego, a także Konsula Honorowego RP w Las Vegas Johna Petkusa.

Współpraca gospodarcza Polski z Ukrainą

W czasie konferencji poruszano wiele ważnych zagadnień dotyczących współpracy gospodarczej Polski z Ukrainą, ale również z innymi krajami, takimi jak Białoruś, Kazachstan czy Mołdawia. W czasie panelu dyskusyjnego  „Samorząd i administracje regionalne jako inwestor transgraniczny- dotychczasowe doświadczenia i perspektywy rozwoju” rozmawiano o współpracy ze Wschodem jako  priorytecie polityki rozwojowej oraz o skutecznej promocji gospodarczej, która ma przyczynić się do gwarancji sukcesu ekonomicznego regionu. Nad najważniejszymi aspektami współpracy inwestycyjnej i handlowej dyskutowali przedstawiciele organizacji rządowych Polski, Ukrainy i Białorusi, a także Ambasady Kazachstanu i Mołdawii w Polsce.

Tegoroczny program Konferencji obejmował również dwa studyjne panele dyskusyjne. Oleg Dubisz, I Wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej w Kijowie, prowadził debatę na temat wzajemnych inwestycji, współpracy handlowej oraz dostępu do rynku pracy jako gwarantach transgranicznego rozwoju ekonomicznego. Poruszono też niezwykle istotne zagadnienie dotyczące dostępu cudzoziemców do polskiego rynku pracy oraz legalizacji ich pobytu w Polsce. Dyskutowano również o obecnym stanie, perspektywach i kierunkach dalszego rozwoju rynku pracy w kraju nad Wisłą. Drugi panel prowadził Andrzej Drozd, Wiceprezes PUIG w Warszawie. Uczestnicy rozmawiali o systemach wsparcia przedsiębiorczości, wzroście inwestycji, a także aktywności handlowej w polityce wewnętrznej i zagranicznej ze szczególnym uwzględnieniem doświadczeń Lublina i województwa Lubelskiego.

Na zakończenie pierwszego dnia III edycji Polsko-Wschodniej Konferencji PUIG Lub-Invest Laureatom wręczono nagrody „Buławy Gospodarcze XXV-lecia PUIG”, a zebrani goście mogli wysłuchać wyjątkowego recitalu bandurzystki Swietlany Nikonorowoj z Ukrainy.

W drugim dniu Konferencji jej uczestnicy mieli możliwość wizyty na terenie Podstrefy Lublin.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. Zdjęcia pochodzą ze strony Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.